x
Kapat
Menü
Kapat
Hesabım
Kapat
Sepet
Termal İçlik Nedir ve Nasıl Yıkanır?
03.12.2020

Termal İçlik Nedir ve Nasıl Yıkanır?

    Termal içlik, termal atlet, termal tayt, termal çorap gibi ürün gruplarını içeren termal kıyafetler, kışın soğuk etkisinden vücudumuzu korumak adına kullandığımız özel teknoloji ile üretilmiş kumaşların kullanıldığı kıyafetlerdir.

Termal içlikleri normal kıyafetlerden ayıran en önemli özellikleri vücut ısısının korunmasını sağlamak ve dışarıdan gelen soğuğun vücuda etkisini minimuma indirmektir.

Bu özelliği, kullanılan kumaşların kalitesi ve kumaş oluşturulurken kullanılan üst düzey teknoloji ile sağlar. Termal içliklerin yıkama özelliklerini bilmeden önce bu kumaşların özelliklerini ve yapım teknolojisini bilirsek, yıkama konusunda vereceğimiz bilgiler daha anlaşılır olacaktır.

 

Termal İçlik Kumaşları Nasıl Elde Edilir?

Termal kumaşlar “hava kanalları olan” kumaşlar olarak da tanımlanabilir. Bu özellikleri sayesinde yüksek nem geçirgenliğine sahip olurlar.Nem geçirgenlikleri sayesinde terin vücut üzerinde kalmasını önleyerek yani giysilerimizin ıslanmasını önleyerek kuruluk sağlar, bu sayede terleme sonucu oluşan ısı kaçağını da önlemiş olurlar.
 

Termal İçlik Kumaşları

 

   Pamuklu kumaşlar, termal kumaşların sağladığı bu özelliği sağlayamazlar. Pamuklu kumaşlar vücuttaki teri emdikten sonra kuruma süreleri çok uzun olduğu için, bu kuruma süresi boyunca kış aylarında soğuk sebebiyle bir çok hastalığa sebep olabilir. Pamuklu kumaşları bu sebeple daha çok yaz aylarında tercih ediyoruz.

Termal içliklerin kullanım amacı; ısınan vücutta, terin hızla emilerek kumaşın dış katmanlarına iletilmesi ve dış katmanlara iletilen terin hızla kurumasını sağlamaktır. Bu sayede vücut kuru kalacak ve vücutta ısı dengesi kurulacaktır.

Kış aylarında giyilen termal içlik ile; vücuttaki ter, termal kumaşın bir üst katmanına aktarılır. Nefes alan kumaş sayesinde hem terden dolayı rahatsızlık oluşmaz hem de vücudunuzun ısısı dengelemiş olur.

 

Termal İçlik

 

Termal İçlikler Nasıl Yıkanır?

Termal içliklerde kullanılan kumaşlar markadan markaya değiştiği için, her markanın termal içlik yıkama talimatı birbirinden farklı olabilir.

  1. BLACKSPADE termal kıyafetler (atlet, tayt, içlik çorap gibi); şekil, tarz ve renklerini kaybetmeden 40 dereceye kadar elde veya çamaşır makinesinde yıkanabilir.
  2. İlk kullanımdan önce yıkanmalıdır.
  3. Yumuşatıcı kullanılmaması, termal korumanın devamlılığı için tavsiye edilmektedir. (Bazı yumuşatıcılar kumaş üzerinde veya içerisinde kalıp hava kanallarını tıkadığından dolayı kumaşın termal özelliğinin azalmasına sebep olmaktadır)
  4. Ağartma yapılması önerilmez.
  5. Termal içliklerinizi tamburlu kurutucuda kurutmayınız. Bu kumaş yapısının incelmesine sebep olabilir. Blackspade termal içlikleriniz ütülenebilir.
  6. Kuru temizleme yapılabilir.

Termal Ürünlerde Yıkamadan sonra Tüylenme ile Karşılaşılması Normal midir?

  Blackspade Thermal’in kumaş içeriğindeki doğal viskoz lifler; yumuşaklık hissi vermek, sıcak tutmak ve hızlı nem transferi sağlayarak hızlı bir şekilde kurumak amacı ile özel olarak tasarlanmıştır. 

Bu doğal liflerin özellikleri sebebi ile kumaşta tüylenme yaşanması normaldir. Ürünün performansında bir azalmaya kesinlikle sebep olmamaktadır.

 

Blackspade Termal İçliklerin Genel Özellikleri

Termal kumaşlar teknolojik yapısı sayesinde içeriden dışarıya nemi transfer ederek vücudun nefes almasını, derinin sürekli kuru kalmasını sağlar.

. Vücudun terli kalmasını önlediği için ısı kaybına bağlı hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

. Maksimum nem transferi sağlar ve bakteri oluşumunun önüne geçer.

. Pamuklu ve yünlü içliklere göre daha hızlı kurur.

. Birçok araştırma geliştirmelerden sonra üretilmişlerdir. Yüksek teknoloji ürünüdür.

. Vücudu ikinci bir deri gibi sarar. Deriyi tahriş etmez.

. Yünlü kıyafetlere alerjisi olanlara özellikle tavsiye edilir. 

. Kullanımı ve bakımı kolaydır.

. Çok hafif ve elastiktir.

. Rahat kullanımlıdır, maksimum hareket özgürlüğü sağlar.

. Vücut üzerinde esneme için gerekli bölgeleri özel tekniklerle kuvvetlendirilmiştir ve vücut ile uyumludur.

Blackspade termal giysilerin özellikleri hakkında daha detaylı bilgi için ilgili makalemizi okuyabilisrsiniz.

Kış aylarında sizi koruyacak olan, üst düzey teknoloji ve özel kumaşlar ile oluşturulmuş Blackspade termal içliklerini, Blackspade mağazalarından ya da internet sitemizden inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

 

 

Blog Son Eklenenler
Külot Tercihinde Beden Tipinizi Göz Önünde Bulundurun: Hangi Külot Hangi Vücut Tipiyle Daha İyi Uyumludur?
Külot seçimi, gün boyunca sağlıklı ve konforlu zaman geçirmek için çok önemli bir yere sahiptir. Ancak birçok kişi, vücut tipine ve dış giyime uygunluğuna yeterince önem vermeden tercihler yapar. Oysaki her vücut tipine uygun külot seçenekleri bulunmaktadır. İşte hangi külot modelinin hangi vücut tipine daha iyi uyumlu olduğuna dair bazı ipuçları:
Kışın Spor Yaparken Termal Giyimin Önemi
Kış soğuk havalarında dışarıda zaman geçirmek, açık havada spor yapmak veya doğayla iç içe olmak isteyenler için bazı önlemler almak oldukça önemli. Soğuk havaya karşı vücut sıcaklığınızı koruyan termal giyim ürünleri, sağlıklı ve keyifli bir deneyim sunar. Soğuk hava etkinliklerinin başında gelen kış sporları için, özel termal giyim ürünleri kullanılır. Kayak, snowboard, buz pateni gibi sporlar, soğuk hava koşullarına uygun ekipman ve giyimle yapıldığında adrenalin dolu bir deneyim sunarken aynı zamanda konforlu zaman geçirmenizi sağlar.
Termal İçliklerin Diğer İçliklerden Farkı Nedir?
Termal içlikler, mevsim geçişlerinde veya soğuk havalarda vücudu korumak amacı ile kullanılan iç giyim ürünleridir. Bu ürünleri atlet, pijama, termal taytlar, termal atletler ve termal tişörtler gibi birçok alanda kategorilere ayrılmıştır. Cilt ile direkt temasta olan içlikler, uzun yıllardır insanlar tarafından kullanılmış fakat modaya ayak uydurma konusunda biraz geri planda kalmıştır. Termal içlik giyim ürünleri genelde rahatlık, vücuda uygunluk ve sıcak tutma özellikleri ile tasarlanırlar. Konfor arayanların tercihi yeni nesil ve modaya uygun tasarımlar ile üretilen termal giyim ürünlerinden yana oluyor.
Kışın Ayakları Sıcak Tutmanın Püf Noktaları: Termal Çorap
Kış aylarında havaların soğuması ile beraber vücudumuz hastalıklara açık hale geliyor. Kapalı ortam kullanımının artması ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasını hızlı olmasıyla hasta olma ihtimalimiz diğer aylara göre çok yüksektir. Kış aylarının olumsuz etkilerinden ve hastalıklardan korunmak için dış mekan aktivitelerinizi ertelemeyin.
Kış Aylarında Hastalıklardan Korunmanın 12 Altın Kuralı
Kış aylarında karşılaşılan soğuk hava ve yakın temasın artışı, bulaşıcı hastalıkların yayılma riskini artırabilir. Bu nedenle, bulaşıcı hastalıklardan korunmanın etkili yollarını sizin için inceledik. 
6 ADIMDA TERMAL İÇLİK BAKIMI
Soğuk hava koşullarında vücut sıcaklığını korumak ve konforu artırmak için mükemmel bir seçenek olan Termal İçlikler cilde uyumlu malzemeleri ve tasarımları sayesinde vücut ısınızı korur ve teri uzaklaştırır.
Okul Döneminde Çocuklara Sağlıklı Destek: Termal Atletlerin Faydaları
Termal atletler, özellikle okul döneminde çocukların sağlıklı gelişimine destek sağlayabilecek önemli araçlardan biridir. Bu atletler, vücut ısısını dengelemeye yardımcı olmak amacıyla geliştirilmiş özel kumaşlardan üretilmiş iç giyim ürünleridir.
Vücut Yapına Göre İç Giyim Ürünü Nasıl Seçilir ?
Doğru iç giyim seçimi, hem sağlık hem de konfor açısından oldukça önemlidir. Yanlış boyut, malzeme seçimi veya nefes almayan kumaşlar, cilt tahrişine, terleme problemlerine ve hatta enfeksiyon riskine neden olabilir. Bu nedenle, sağlıklı iç giyim seçiminde beş önemli faktöre dikkat etmek gerekir: doğru boyut seçimi, nefes alan kumaşlar, doğal materyaller, kaliteli malzeme seçimi ve Oeko-Tex sertifikalı ürün kullanımı.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.